اخبارها » میلیون‌ها مسلمان در هند در خطر سلب تابعیت

أضيفت في : 01-09-2019

بر اساس فهرستی که ثبت احوال ملی هند ارائه کرده است، نزدیک به دو میلیون نفر از شهروندان مسلمان ایالت “آسام” هند در این لیست قرار نداشته و در خطر سلب تابعیت قرار گرفته‌اند.

به گزارشي از دویچه‌وله، دولت محلی ایالت آسام در شمال شرقی هند فهرست مناقشه‌برانگیزی از طرح ثبت احوال ملی منتشر کرده که در ‌آن تنها ۳۱ میلیون و یکصدهزار نفر ثبت شده‌اند و از یک میلیون و ۹۰۰هزار نفر دیگر که عمدتا مسلمان‌ بنگلادشی‌اند خبری نیست.دولت آسام، ایالتی که در خود میلیون‌ها مهاجر از کشورهای همسایه را جای داده طرح ثبت اسامی شهروندان تأیید هویت‌شده را سال گذشته ریخت. این فهرست تنها شهروندانی را شامل می‌شود که پیش از سال ۱۹۷۱ به این کشور آمده‌اند. میلیون‌ها انسانی که در آن سال از جنگ استقلال در بنگلادش عمدتا مسلمان گریخته و به هند پناه آوردند در این فهرست جایی ندارند.این افراد اکنون ۱۲۰ روز مهلت دارند تا علیه این تصمیم شکایت کنند. دولت هند که اعتراضات را پیش‌بینی کرده واحدهای اضافی امنیتی را در آسام مستقر کرده است.
منتقدان این طرح را تلاش دیگر حزب حاکم هندو ـ ناسیونالیست BJP (بهاراتیا جاناتا) به رهبری نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند می‌دانند تا هندوها قدرتمندتر شده و اقلیت مسلمان به حاشیه رانده شود.در کشمیر نیز دولت هند دست به اقدام علیه مسلمانان زده و در اوایل اوت محدودیت‌های زیادی را علیه آنها در ایالت جامو و کشمیر اعمال کرده است. آسام بعد از کشمیر از نظر جمعیتی بیشترین مسلمانان را در خود جای داده است. مسلمانان حدود ۳۴ و هندوها ۶۲درصد از جمعیت آسام را تشکیل می‌دهند.
مصدر: سني او لاين