اخبارها » استفاده از فناوری‌های نوین ارتباطی و هوش مصنوعی در حج امسال

أضيفت في : 01-06-2022

عربستان سعودی در آستانه فرا رسیدن موسم حج اعلام کرده است که روند خدمات‌دهی در این مراسم را تا حد زیادی گسترش داده و با فناوری‌های مدرن و هوش مصنوعی به دنبال ارتقای روند ارائه خدمات به مهمانان و زائران بیت‌الله‌الحرام است.

در طرح جدید قرار است از ربات برای راهنمایی زائران، نحوه ادای مناسک حج، صدور فتوا و پاسخ به سوالات شرعی زائران همراه با امکان اضافه‌کردن سرویس ترجمۀ فوری به زبان‌های مختلف دنیا کمک گرفته شود.
ربات‌های راهنما در مراسم حج امسال یازده زبان دنیا ازجمله عربی، انگلیسی، فرانسوی، روسی، فارسی، ترکی، مالایی، اردو، چینی، بنگالی و هوسایی را پشتیبانی می‌کنند و دارای یک صفحه نمایش ۲۱ اینچی، هدفن‌ها و میکروفن‌های پیشرفته هستند که می‌توان از آن برای خدمات مورد نظر زائران مسجدالحرام مانند راهنمایی، ارائه مشاوره و نظرخواهی استفاده کرد.
این ربات‌ها همچنین دارای چهار چرخ مجهز به سیستم هوشمند است که به آن امکان حرکت نرم و منعطف را می‌دهد.
این ربات‌ها همچنین دارای دوربین‌های عقب و جلو با وضوح و شفافیت بالا هستند که اجازه عکس‌برداری از محل را می‌دهد و براساس سیستم وای‌فا با سرعت اینترنت ۵ گیگاهرتز کار می‌کنند و امکان انتقال سریع داده‌ها را فراهم می‌آورند.
علاوه بر این، عربستان ضوابطی را برای زائران خارجی حج امسال تعیین کرده که مهمترین آنها سن زیر ۶۵ سال و لزوم واکسیناسیون با واکسن‌های مورد تایید وزارت بهداشت عربستان است که شامل فایزر، آسترازنکا، جانسون اندجانسون و مدرنا می‌شود.
زائران خارجی خانه خدا همچنین باید ۷۲ ساعت قبل از سفر به عربستان سعودی، جواب منفی آزمایش کرونا را تحویل دهند و اقدامات پیشگرانه از ویروس کرونا را به‌طور کامل رعایت کنند.